piątek, 2 września 2011

Szarlotka delikatesowa


Drugi dzień w szkole zawsze jest ciężki. Osiem godzin siedzenia w ławce, ciągnący się w nieskończoność powrót do domu, boląca głowa. Ale... w końcu otwieram dobrze znane mi drzwi. Mmm... jedyne, co przychodzi teraz na myśl to: "Mamo, uwielbiam Cię!". W powietrzu unosi się aromatyczny zapach szarlotki... 

Składniki:
- 3 szklanki mąki krupczatki
- kostka (25 dag) masła lub masła roślinnego
- 6 żółtek
- szklanka cukru pudru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany
- dobrze wysmażona jabłkowa marmolada
- 6 białek
- 3/4 szklanki cukru pudru
- tłuszcz do wysmarowania formy

Sposób przygotowania:
Rozdrobniony tłuszcz, mąkę, proszek i cukier puder rozcieramy w malakserze. Do dobrze połączonych składników dodajemy żółtka i śmietanę, wyrabiamy gładkie, niezbyt ścisłe ciasto, formujemy kulę, owijamy folią i wstawiamy na 30 minut lub nieco dłużej do lodówki.
Do przygotowanej dużej tortownicy wkładamy 2/3 wychłodzonego ciasta, na cieście rozkładamy jabłkową marmoladę, powierzchnię wyrównujemy, pokrywamy warstwą piany ubitej z białek, całość posypujemy utartym na tarce z dużymi otworami pozostałym, wychłodzonym ciastem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temp. 200 stopni przez ok. 45-50 minut, aż całość się zrumieni, a boki będą lekko odstawały od formy. Możemy podawać z bitą śmietaną:). Smacznego!

1 komentarz: